ODMD verileri · son bülten 2 Ekim 2026

2026 Otomobil Satışları (Ocak–Eylül 2026)

Yıl başından bu yana en çok satan otomobil markaları ve aylık satışlar

627.977
Otomobil
−%15,4 Ocak–Eylül 2025 dönemine göre
175.488
Hafif ticari
803.465
Toplam pazar
%19,3
Elektrikli payı

Türkiye'de 2026'nın ilk 9 ayında 627.977 otomobil satıldı; bu, Ocak–Eylül 2025 dönemine (742.687) göre %15,4 düşüş. Aynı dönemde 175.488 hafif ticari araç satıldı. En çok satan otomobil markası Renault (95.518 adet, pazar payı %15,2); onu Volkswagen (51.685) ve Toyota (47.744) izledi. Elektrikli otomobillerin payı %19,3 (121.079 adet), hibritlerin payı %32,6 oldu.

Ocak–Eylül 2026 en çok satan otomobil markaları

#MarkaOcak–Eylül 2026PayOcak–Eylül 2025Değişim
1Renault95.518%15,284.752+%12,7
2Volkswagen51.685%8,254.109−%4,5
3Toyota47.744%7,653.054−%10,0
4Hyundai46.689%7,446.407+%0,6
5Togg37.426%6,023.325+%60,5
6Peugeot33.712%5,441.674−%19,1
7Fiat29.764%4,752.921−%43,8
8Škoda29.494%4,730.003−%1,7
9Citroën23.323%3,730.843−%24,4
10Opel22.274%3,532.654−%31,8
11Mercedes-Benz21.028%3,323.104−%9,0
12Kia20.652%3,318.988+%8,8
13Chery17.357%2,822.554−%23,0
14Nissan16.517%2,619.452−%15,1
15BMW16.408%2,622.851−%28,2
16KG Mobility (SsangYong)13.316%2,16.395+%108,2
17Volvo13.239%2,19.370+%41,3
18Audi12.259%2,017.016−%28,0
19Dacia10.150%1,617.517−%42,1
20Omoda & Jaecoo9.717%1,5——
Diğer 26 marka
#MarkaOcak–Eylül 2026PayOcak–Eylül 2025Değişim
21MINI8.624%1,47.722+%11,7
22BYD6.886%1,134.369−%80,0
23Ford6.883%1,119.057−%63,9
24Jeep6.277%1,02.353+%166,8
25Tesla6.093%1,027.420−%77,8
26Honda5.976%1,011.316−%47,2
27Cupra5.525%0,99.261−%40,3
28Seat3.626%0,65.346−%32,2
29Suzuki3.260%0,54.409−%26,1
30MG2.266%0,41.664+%36,2
31Land Rover962%0,21.518−%36,6
32Porsche937%0,1851+%10,1
33Alfa Romeo888%0,11.146−%22,5
34DS699%0,11.645−%57,5
35Lexus273<%0,1543−%49,7
36Alpine196<%0,143+%355,8
37Subaru131<%0,1344−%61,9
38Maserati79<%0,1148−%46,6
39Bentley33<%0,128+%17,9
40Ferrari21<%0,117+%23,5
41Lamborghini21<%0,119+%10,5
42Hongqi19<%0,113+%46,2
43Aston Martin16<%0,125−%36,0
44Cadillac7<%0,1——
45Chevrolet5<%0,1——
46GMC2<%0,1——

Ocak–Eylül 2026 motor tipine göre otomobil satışları

Adet ve geçen yılla karşılaştırma tablosu
Motor tipiOcak–Eylül 2026PayOcak–Eylül 2025Değişim
Benzinli258.453%41,2337.799−%23,5
Hibrit204.956%32,6206.688−%0,8
  ↳ Hafif (mild) hibrit159.023%25,3121.909+%30,4
  ↳ Tam hibrit42.405%6,849.396−%14,2
  ↳ Şarj edilebilir (plug-in) hibrit3.528%0,635.383−%90,0
Elektrikli121.079%19,3133.781−%9,5
  ↳ Tam elektrikli120.329%19,2132.346−%9,1
  ↳ Menzil uzatıcılı elektrikli750%0,11.435−%47,7
Dizel34.520%5,558.220−%40,7
Otogaz (LPG)8.969%1,46.199+%44,7

Ocak–Eylül 2026 kasa tipi ve segment dağılımı

Kasa tipine göre

Segmente göre

Ocak–Eylül 2025: SUV payı %62,7, C segmenti payı %56,0.

2026 aylık otomobil satışları

200 B150 B100 B50 B0 BOcak 2025: 55.944 otomobilOcak 2026: 61.055 otomobilOcaŞubat 2025: 76.021 otomobilŞubat 2026: 69.776 otomobilŞubMart 2025: 91.828 otomobilMart 2026: 79.857 otomobilMarNisan 2025: 85.411 otomobilNisan 2026: 80.182 otomobilNisMayıs 2025: 85.123 otomobilMayıs 2026: 65.386 otomobilMayHaziran 2025: 93.676 otomobilHaziran 2026: 83.978 otomobilHazTemmuz 2025: 84.195 otomobilTemmuz 2026: 62.478 otomobilTemAğustos 2025: 82.215 otomobilAğustos 2026: 61.529 otomobilAğuEylül 2025: 88.274 otomobilEylül 2026: 63.736 otomobilEylEkim 2025: 90.695 otomobilEkiKasım 2025: 104.795 otomobilKasAralık 2025: 146.319 otomobilAra
20262025B = bin adet · Kaynak: ODMD
AyOtomobil2025DeğişimHafif ticari
Ocak61.05555.944+%9,114.307
Şubat69.77676.021−%8,218.263
Mart79.85791.828−%13,022.140
Nisan80.18285.411−%6,124.116
Mayıs65.38685.123−%23,218.056
Haziran83.97893.676−%10,421.063
Temmuz62.47884.195−%25,818.308
Ağustos61.52982.215−%25,219.502
Eylül63.73688.274−%27,819.733

Ocak–Eylül 2026 hafif ticari araç satışları

#MarkaOcak–Eylül 2026Pay
1Ford41.390%23,6
2Fiat36.111%20,6
3Citroën17.122%9,8
4Peugeot16.935%9,7
5Opel15.152%8,6
6Volkswagen14.427%8,2
7Toyota9.132%5,2
8Renault7.300%4,2
9Mercedes-Benz6.128%3,5
10KG Mobility (SsangYong)5.335%3,0

Sık sorulan sorular

Ocak–Eylül 2026 döneminde kaç otomobil satıldı?

ODMD verilerine göre 627.977 otomobil ve 175.488 hafif ticari araç satıldı. Otomobil satışları Ocak–Eylül 2025 dönemine göre %15,4 düşüş gösterdi.

Ocak–Eylül 2026 döneminde en çok satan otomobil markası hangisi?

Renault 95.518 adetle ilk sırada; Volkswagen ve Toyota izliyor.

Kaynak ve yöntem

Rakamlar ODMD'nin "2026 Eylül Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazar Değerlendirme" bülteninden alınmıştır (2 Ekim 2026). ODMD, Türkiye'deki otomobil ve hafif ticari araç distribütörlerinin derneğidir; veriler markaların perakende satışlarıdır. Tesla markasına ait veriler, kamuoyuna yapılan açıklamalar ışığında tahmini olarak belirlenmiştir.

Pay ve değişim oranları bültendeki adetlerden Autopedya tarafından hesaplanmıştır. ODMD'nin kamuya açık bülteni marka bazındadır; model bazında satış rakamı yayımlanmadığı için bu sayfada model sıralaması yoktur. Bültenin yıl başından beri tablosunda Alfa Romeo için otomobil toplamı 0 basılmış; yerli ve ithal adetlerin toplamı ile genel toplam 888 olduğundan 888 kullanıldı.