ODMD verileri · son bülten 6 Ocak 2026

2025 Otomobil Satışları

Yılın en çok satan otomobil markaları ve aylık satışlar

1.084.496
Otomobil
+%10,6 2024 yılına göre
283.904
Hafif ticari
1.368.400
Toplam pazar
%17,7
Elektrikli payı

Türkiye'de 2025 yılında 1.084.496 otomobil satıldı; bu, 2024 yılına (980.341) göre %10,6 artış. Aynı dönemde 283.904 hafif ticari araç satıldı. En çok satan otomobil markası Renault (131.764 adet, pazar payı %12,1); onu Volkswagen (88.682) ve Toyota (76.620) izledi. Elektrikli otomobillerin payı %17,7 (191.960 adet), hibritlerin payı %27,2 oldu.

2025 en çok satan otomobil markaları

#Marka2025Pay2024Değişim
1Renault131.764%12,1117.919+%11,7
2Volkswagen88.682%8,274.533+%19,0
3Toyota76.620%7,151.936+%47,5
4Fiat71.787%6,687.126−%17,6
5Hyundai66.261%6,158.499+%13,3
6Peugeot59.798%5,553.886+%11,0
7Opel48.016%4,445.212+%6,2
8Citroën47.818%4,443.219+%10,6
9BYD45.537%4,28.331+%446,6
10Škoda45.321%4,243.972+%3,1
11Togg39.020%3,630.093+%29,7
12BMW33.992%3,125.784+%31,8
13Mercedes-Benz33.374%3,129.967+%11,4
14Tesla31.509%2,911.534+%173,2
15Chery28.579%2,657.047−%49,9
16Nissan28.107%2,627.088+%3,8
17Ford26.454%2,429.662−%10,8
18Kia25.420%2,317.967+%41,5
19Dacia25.405%2,333.658−%24,5
20Audi24.832%2,319.700+%26,1
Diğer 27 marka
#Marka2025Pay2024Değişim
21Honda16.137%1,523.632−%31,7
22Volvo15.225%1,413.024+%16,9
23Cupra12.998%1,29.663+%34,5
24KG Mobility (SsangYong)11.449%1,19.426+%21,5
25MINI10.380%1,04.755+%118,3
26Seat9.857%0,912.470−%21,0
27Jaecoo8.791%0,83.586+%145,1
28Suzuki5.895%0,55.894%0,0
29Jeep3.486%0,33.366+%3,6
30MG2.280%0,217.162−%86,7
31DS2.262%0,21.971+%14,8
32Land Rover2.085%0,22.973−%29,9
33Alfa Romeo1.741%0,21.255+%38,7
34Porsche1.207%0,11.203+%0,3
35Lexus742%0,1816−%9,1
36Subaru451<%0,1335+%34,6
37Skywell350<%0,1388−%9,8
38Leapmotor200<%0,1218−%8,3
39Maserati182<%0,1276−%34,1
40DFSK161<%0,1504−%68,1
41Alpine146<%0,18+%1725,0
42Bentley38<%0,137+%2,7
43Aston Martin35<%0,115+%133,3
44Hongqi32<%0,115+%113,3
45Lamborghini28<%0,122+%27,3
46Ferrari25<%0,124+%4,2
47Jaguar17<%0,160−%71,7

2025 motor tipine göre otomobil satışları

Adet ve geçen yılla karşılaştırma tablosu
Motor tipi2025Pay2024Değişim
Benzinli509.217%47,0591.501−%13,9
Hibrit295.378%27,2181.590+%62,7
  ↳ Hafif (mild) hibrit174.558%16,1122.152+%42,9
  ↳ Tam hibrit72.851%6,749.517+%47,1
  ↳ Şarj edilebilir (plug-in) hibrit47.969%4,49.921+%383,5
Elektrikli191.960%17,7105.315+%82,3
  ↳ Tam elektrikli189.868%17,599.489+%90,8
  ↳ Menzil uzatıcılı elektrikli2.092%0,25.826−%64,1
Dizel80.346%7,495.985−%16,3
Otogaz (LPG)7.595%0,75.950+%27,6

2025 kasa tipi ve segment dağılımı

Kasa tipine göre

Segmente göre

2024: SUV payı %56,8, C segmenti payı %55,4.

2025 aylık otomobil satışları

200 B150 B100 B50 B0 BOcak 2024: 64.041 otomobilOcak 2025: 55.944 otomobilOcaŞubat 2024: 82.277 otomobilŞubat 2025: 76.021 otomobilŞubMart 2024: 87.071 otomobilMart 2025: 91.828 otomobilMarNisan 2024: 61.448 otomobilNisan 2025: 85.411 otomobilNisMayıs 2024: 80.260 otomobilMayıs 2025: 85.123 otomobilMayHaziran 2024: 87.858 otomobilHaziran 2025: 93.676 otomobilHazTemmuz 2024: 73.396 otomobilTemmuz 2025: 84.195 otomobilTemAğustos 2024: 69.288 otomobilAğustos 2025: 82.215 otomobilAğuEylül 2024: 69.634 otomobilEylül 2025: 88.274 otomobilEylEkim 2024: 75.662 otomobilEkim 2025: 90.695 otomobilEkiKasım 2024: 94.595 otomobilKasım 2025: 104.795 otomobilKasAralık 2024: 134.811 otomobilAralık 2025: 146.319 otomobilAra
20252024B = bin adet · Kaynak: ODMD
AyOtomobil2024DeğişimHafif ticari
Ocak55.94464.041−%12,612.710
Şubat76.02182.277−%7,614.709
Mart91.82887.071+%5,525.072
Nisan85.41161.448+%39,019.941
Mayıs85.12380.260+%6,122.607
Haziran93.67687.858+%6,624.935
Temmuz84.19573.396+%14,723.523
Ağustos82.21569.288+%18,719.435
Eylül88.27469.634+%26,822.028
Ekim90.69575.662+%19,925.454
Kasım104.79594.595+%10,828.189
Aralık146.319134.811+%8,545.301

2025 hafif ticari araç satışları

#Marka2025Pay
1Ford83.131%29,3
2Fiat46.854%16,5
3Opel27.471%9,7
4Peugeot26.661%9,4
5Citroën23.622%8,3
6Volkswagen23.605%8,3
7Toyota15.761%5,6
8Renault12.567%4,4
9Mercedes-Benz9.850%3,5
10Iveco3.971%1,4

Sık sorulan sorular

2025 yılında kaç otomobil satıldı?

ODMD verilerine göre 1.084.496 otomobil ve 283.904 hafif ticari araç satıldı. Otomobil satışları 2024 yılına göre %10,6 artış gösterdi.

2025 yılında en çok satan otomobil markası hangisi?

Renault 131.764 adetle ilk sırada; Volkswagen ve Toyota izliyor.

Kaynak ve yöntem

Rakamlar ODMD'nin "2025 Aralık Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazar Değerlendirme" bülteninden alınmıştır (6 Ocak 2026). ODMD, Türkiye'deki otomobil ve hafif ticari araç distribütörlerinin derneğidir; veriler markaların perakende satışlarıdır. Tesla markasına ait veriler, kamuoyuna yapılan açıklamalar ışığında tahmini olarak belirlenmiştir.

Pay ve değişim oranları bültendeki adetlerden Autopedya tarafından hesaplanmıştır. ODMD'nin kamuya açık bülteni marka bazındadır; model bazında satış rakamı yayımlanmadığı için bu sayfada model sıralaması yoktur.